Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu nasıl yapılır? Dişler, düzenli ve yeterli fırçalanmadığı zaman kırılarak ve çürüyerek deforme olur. Zamanla işlevini yerine getiremeyecek hale gelir. Çürümenin yanı sıra diş eti kanamaları, apse ve dayanılmaz derecede diş ağrılarına yol açar. Kişinin hayat kalitesini etkileyen tüm bu şikâyetleri gidermek ve diş kaybını önlemek için diş dolgusu tedavisi uygulanır.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? Detaylar

Diş dolgusu; dişte bulunan çürük kısımların temizlenmesi, temizlenen bölgenin de çürümeye devam etmesinin durdurulması için özel bir madde ile kapatılmasıdır. Çürük kısımlar dişin köküne kadar inmişse kanal tedavisi gibi daha kapsamlı bir tedavi uygulandıktan sonra diş dolgusu uygulanır. Diş dolguları kullanılan malzemenin türüne göre dört çeşittir:

Kompozit Dolgu

Doğal diş rengindeki görünümüyle özellikle estetik görünümün bozulmamasını isteyen hastalarda tercih edilir. Diş çürüklerinin haricinde; dişteki çatlak ve kırıkların giderilmesinde de en çok tercih edilen dolgu türüdür. Kalıp ve ölçü almak gerektirmez. Kısa sürede ve kolaylıkla uygulanır. Uygun fiyatlı ve kullanışlı bir dolgudur. Kullanıma bağlı olarak 10 yıla kadar ömrü vardır.

Amalgam Dolgu

Gümüş dolgu olarak bilinen, gümüş görünümlü metal alaşımı bir dolgu malzemesi olan amalgam, en yaygın kullanılan dolgulardandır. 150 yıldan fazla süredir diş dolgusu olarak kullanılır. Son yıllarda, içerdiği cıva sebebiyle sağlıksız olduğu öne sürülse de içerisinde bulunan bakır ve kalay gibi maddelerden dolayı, cıva zararsız hale gelmiştir.
Diş Dolgusu

Altın ve Porselen Dolgu

Laboratuvarda özel olarak üretilen ve nadir tercih edilen bir dolgu çeşididir. Lekelenmelere karşı dayanıklı olması sebebiyle tercih edilir. Özel ölçü ile diş renginde laboratuvarda üretilir ve dişe yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgu ise dayanıklı ancak yüksek maliyetli bir dolgu çeşididir. Dişin kalıbı çıkarılarak kalıba göre altın karışımlı özel bir dolgu malzemesi hazırlanır ve sonradan dişe uygulanır.

Dolgunun Kullanımı ve Kullanım Ömrü

Günümüzde kullanılan tüm dolgu kaplamaları 2 yıl ile 10 yıl arasında kullanılmaktadır. Ancak, dolgunun kullanım ömrünü uzun tutmak mümkündür. Dişleri günde iki defa fırçalamak, aşırı sıcak veya aşırı soğuk beslenmeden kaçınmak ve kabuklu yemişlerin tüketiminde dikkatli davranmak dolguyu daha uzun ömürlü kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir