Ortodontik Tedavi Sonrası Düzelen Dişler Tekrar Bozulabilir mi?

Ortodontik tedavi sonrası düzelen dişler tekrar bozulabilir mi? Ortodonti tedavisinin geliştirilmesiyle birlikte dişlerimizde meydana gelen çapraşıkları, ayrıkları ve çenelerimizde oluşan konum bozukluklarının düzeltilme işlemi, tedavisi anlamına gelmektedir.

Ortodonti tedavisiyle meydana gelen sorunlar, bozukluklar her ne kadar giderilse de bazen tedavi edilen dişler tekrar bozulabiliyor. Bu durumun oluşmasında en büyük etkende dişlerin tedavi sürecinin başındaki durumuna bağlıdır. Örnek verecek olursak; yaşamış olduğunuz ayrık diş sorunun giderilmesi için almış olduğunuz ortodonti tedavisinden sonra dişlerin yeniden ayrılma ihtimali yüksektir. Her zaman olmasa da dişlerin bozulma ihtimali az da olsa vardır.

Ortodontik Tedavi Sonrası

Dişlerinizde, çenelerinizde meydana gelen sorunların giderilmesi adına başvurmuş olduğunuz ortodonti tedavisi sonrası düzelen dişinizin, çenenizin eski haline dönmemesi adına tedavi sonrası da uygulanan tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler dişleri sabit tutan “retainer” ya da “pekiştirme” tedavisidir.

Ortodonti tedavisi dişlere iki şekilde uygulanmaktadır. İlk uygulanan tedavi dişlerin yerini değiştiren aktif bir tedaviyken, ikinci tedavi ise tedaviden sonra dişlerin yeni konumunu koruyup sabitleyen pasif bir tedavidir. Pasif tedavi, ana tedaviyi pekiştirmek için uygulanır.

Dişlerinin düzelmesi adına diş teli tedavisi gören insanlar diş telleri çıkarıldığı zaman 1 yıl boyunca 2 ayda bir, sonrasındaki 3 yıl içinde de 6 ayda bir kontrol edilmeleri gerekir. Bu kontroller pasif bir tedavidir.

Şu an pekiştirme tedavisi için kullanılan çeşitli yöntemler şunlardır;

Lingual retainer: İlk tedavi yöntemi Lingual retainer yöntemidir. Bu yöntemle önde bulunan 6 kesici dişin, dile bakan bölgesine dışarıdan asla görünmeyen ince yapılı teller takılmaktadır. Bu tedavi yöntemi uygulanmaya başladığı andan itibaren en az 5 yıl çıkartılmamalıdır. Bu sayede olumlu sonuç alabilirsiniz. Dışarıdan da görünmeyeceği için hiçbir rahatsızlık çekmeden bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Şeffaf plak: Takılıp ve çıkarılabilme özelliğine sahip apareylerdir. Bu özelliği sayesinde kullanmakta olduğunuz apareyleri kolay bir şekilde istediğiniz yerde çıkartabilir istediğiniz yerde de takabilirsiniz. Diş teli tedavisinin şeffaf olarak uygulanan halidir. Şeffaf plak kullanan ya da kullanacak biriyseniz verimli sonuç almak için günde 22 saat takmanız gerekiyor.

Ortodontik tedavi sonrası ile ilgili soru ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir