Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum diş tedavisi nasıl yapılır? Son yıllarda diş hekimliği ağız ve diş sağlığı konusunda teknolojik gelişmeleri hayata geçirmiştir. Bununla birlikte tedaviler çok daha kısa sürede ve daha başarılı biçimde yapılmaktadır. Dolayısıyla hastaların beklentisini fazlasıyla karşılamaktadır. Günümüzde başarılı biçimde yapılan tedavilerden biri zirkonyum diş kaplama tedavisidir.

Zirkonyum madde olarak diş tedavilerinde kullanılan gri renkte bir metaldir. Önemli özelliklerinden biri dayanıklı olmasıdır. Zirkonyum özel işlemlerden geçirilerek dış kısmına seramik kaplanarak renginin daha beyaz doğal diş rengine yakın olması sağlanır. Bu tedavi diş kaplamalarında son derece avantaj sağlar. Yapılan bu işlem sonunda fırında zirkonyum içeriğine sahip olan bir seramik elde edilir.

Zirkonyumun özelliği ışık geçirgenliğidir. Bu nedenle diş etlerinde kararma morarma oluşturmaz. Aynı zamanda dişte mat görüntüde olmaz. Dolayısıyla orijinal dişe en yakın görüntü elde edilir. Bu görüntünün doğal ve estetik oluşu zirkonyum kaplamalarda tercihi arttırmaktadır. Bunun yanı sıra diş etleri ile son derece uyumlu olması tedavinin başarısını güçlendirir.

Zirkonyum Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum tedaviye başlamadan önce hastanın diş röntgeni çekilir ve çene yapısının böyle bir tedaviye karşılayacak yoğunluğa sahip olup olmadığı tetkik edilir. Daha sonra ölçüler alınarak hazırlanan materyaller laboratuvarda üretilir ve yapılan dişler diş hekimi tarafından alınan ölçüler doğrultusunda inceltilir ve kaplanır. Bu işlem uzman diş hekimleri tarafından estetik bir gülüş tasarımı hazırlanarak yapılır.

Zirkonyum Tedavi Neden Tercih Edilmektedir?

Öncelikle zirkonyum diş kaplama tedavisi günümüzün yeni nesil tedavi biçimidir. Teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak teknolojik cihazlar kullanılarak yapılır. Önceki yıllarda porselen kaplamalar kullanılırdı. Ancak artık o tedavi tercih edilmemektedir. Zirkonyum diş kaplama yalnızca estetik kaygıları karşılayan bir tedavi değil, aynı zamanda ömürlük bir tedavidir. Dolayısıyla hem hastalar tarafından hem de diş hekimleri tarafından tercih edilir. Zirkonyum kaplama tedavisi sonunda diş renginde herhangi bir renk değişikliği oluşmaz. Aynı zamanda tek tek dişlere uygulanabildiği gibi köprü biçiminde de yapılmaktadır. Sağlık açısından son derece güvenli uzun kullanım sağlayan ve estetik tedavilerden biridir.

Zirkonyum Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Günümüzde diş tedavileri önceki yıllara göre çok daha kısa sürede bitirilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise bilgisayarlı teknoloji kullanılmasıdır. Önceki yıllarda 10-15 gün süren tedavi bugün çok daha kısa sürede yapılır. Çünkü eski uygulamalar olan silikonla ölçü alma artık günümüzde kullanılmamaktadır. Ölçüler eskisi gibi değil dijital koşullarda alınarak hazırlanır. Böylelikle hem tedavinin uzun ömürlü olması açısından faydalı hem de hata riski minimal düzeydedir.

Zirkonyum Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Artık eski tedavi yöntemleri geride kalmıştır. Eski yıllarda yaşanan sorunlar zirkonyum diş kaplama tedavisinde yaşanmaz. Ayrıca zirkonyum tedavisinde kaplamanın içine yerleştirilen gri metal madde özel işlemlerden geçerek seramik bir yapıya dönüştürülür. Bunun için yeni nesil teknik kullanılır. diş etindeki renk değişikliğinin olmaması buna bağlıdır. Aynı zamanda ağız içi dokusu ile uyumlu olması tedaviyi çok daha başarılı kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir